Які пенсії не оподатковуються з 1 липня

article image
Переглядів: 1486

 На початку червня Верховна Рада прийняла Закон про скасування оподаткування пенсій. 1 липня він набув чинності. Однак для працюючих пенсіонерів він ніяких змін не передбачає.

ГУ ДФС у Рівненській області повідомляє, що зокрема, звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір не перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року (у 2016 році - 10740 грн.).

Кандидат юридичних наук, Віталій Дацюку своїй статті для ProZak.info розповідає:

Зміни в оподаткуванні стосуються лише так званих привілейованих пенсіонерів, які отримують високі пенсії. Так, донедавна оподаткуванню підлягали пенсії, розмір яких перевищував три мінімальні заробітні плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2016 році - 4134 грн). Тепер же, за новим законом, оподатковувати будуть лише пенсії, розмір яких перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року (10 740 грн). При цьому, які і раніше, оподаткуванню підлягає не вся пенсія, а лише сума перевищення (тобто з 1 липня це сума, яка перевищує 10 740 грн).

Водночас ставка податку, яка тепер застосовуватиметься при оподаткуванні пенсій, становить 18 % (раніше 15%). Слід зауважити, що профільний комітет ВР пропонував встановити ставку 80% для оподаткування високих пенсій, однак депутати не підтримали таку поправку.

Крім того законом передбачено, що оподаткуванню підлягають пенсії з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Разом з тим незалежно від розміру не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (зокрема, це члени сімей померлих учасників бойових дій, осіб, які перебували у складі добровольчих формувань і загинули в ході АТО тощо).

Обіцянку прем’єр-міністра Володимира Гройсмана відмінити оподаткування пенсій більшість громадян зрозуміла так, що працюючі пенсіонери знову зможуть отримувати свої пенсії у повному розмірі. Однак справа в тому, що чинне законодавство передбачає не податок, а обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам. І міститься це положення не у Податковому кодексі (до якого тепер були внесені зміни), а у Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Згідно з положеннями статті 47 цього Закону тимчасово у період з 1 січня по 31 грудня 2016 року пенсіонерам, які продовжують працювати, пенсія, яка перевищує 1695 грн, виплачується у розмірі 85%.

Тобто до пенсій працюючих пенсіонерів застосовується не податок, а так званий коригуючий коефіцієнт.

Після схвалення у першому читанні урядового законопроекту про відміну оподаткування пенсій, було досягнуто домовленості, що до другого читання профільний комітет ВР мав розглянути питання про відміну цього коригуючого коефіцієнту.

Однак, як зазначила голова Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, це обмеження наразі зняти не можна, адже це створить додаткове навантаження на Пенсійний фонд у розмірі 2,4 млрд грн, але при прийнятті бюджету на наступний рік можна буде врегулювати питання щодо застосування понижуючого коефіцієнту до пенсій, які вже будуть виплачуватися з 1 січня 2017 року.

Отже, влада вкотре знайшла формальне обґрунтування, чому мізерні пенсії потрібно і надалі виплачувати у неповному розмірі.

Таким чином, вкотре були проігноровані положення ч. 2 ст. 22 та частин 1 та 2 ст. 24 Конституції України, згідно з якими «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані», «при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод», а «громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом». Як зауважили у Головному науково-експертному управлінні ВР, «за змістом цитованих конституційних норм під час економічної кризи певні обмеження щодо соціальних виплат не повинні поширюватися тільки на окремі верстви населення. До того ж, обмеження щодо пенсійних виплат має здійснюватися пропорційно до внесків відповідних громадян в фонди соціального страхування. Крім того, слід врахувати і те, що право на соціальний захист повинно здійснюватися в контексті його системних зв’язків з іншими конституційними правами громадян, передовсім таким правом, як право власності. Як засвідчує практика звернення громадян до європейських судів щодо тимчасових обмежень на виплату пенсій, останні, як правило, визнавали за пенсіонерами право власності на відповідні суми пенсій».